Gebelikte Beslenme Nasıl Olmalıdır

0
35

Gebelikte Beslenme Nasıl Olmalıdır, Başlıca Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Gebelik sürecindeki beslenme diğer dönemlerdeki beslenmeden çok daha önemli bir konudur. Gebelik sürecinde bebeğe besin sağlayan tek bir kaynak vardır. O da sizsiniz. Bunun sonucunda da gebelikte beslenme nasıl olmalıdır sorusu hemen hemen her anne adayının aklına gelen bir konudur.

Gebelikte Dikkat Edilmesi Gerekenler

Gebelik sürecinde yediğiniz besinlere dikkat etmeniz hem bebeğin büyüyüp ve olgunlaşması hem de annenin ihtiyaçlarının karşılanması nedeniyle göz önünde bulundurulması gereken önemli bir konudur. Hamileliğin farklı safhalarındaki değişik ihtiyaçlar nedeniyle ilk üç ay içinde ayda 1 kg, ikinci ve üçüncü aylarda ise ayda 1 ile 1,5 kilo düzeyinde kilo artışı normal sayılmaktadır.

Aşırı kilo artışı ise hem anne hem de bebek sağlığı için olumsuz etkiler yapabilir.

Düzgün beslenmede dengeli ve çeşitli beslenmek önemli bir konudur. Gebelikte beslenme nasıl olmalıdır sorusunun cevabı için doğal, taze ve bol çeşitli besinler yiyerek cevabı çok uygun olsa gerek.

Gebelik sürecine girdiğinizde hangi besinleri düzenli olarak yemeniz gerektiğini ya da hangi besinleri yerseniz bebeğinizin sağlığına olumsuz etki olabilir bunları çok iyi araştırmanız ve ona göre bir beslenme tarız oluşturmanız önemlidir.

Sağlıklı Bir Gebelik İçin Beslenme

Hamileliğinizin 8. haftasında bebeğin yeni yeni oluşmaya başlayan kemik ve dişlerinin gelişimi için kalsiyum çok önemlidir. Gebelik sürecinizde normalde ihtiyacınız olan miktarın iki katı kadar kalsiyum gereklidir. Kalsiyum açısından zengin olan besin kaynakları arasında peynir, süt, yoğurt, ve yeşil yapraklı sebzeler sayılabilir. Yine aynı şekilde protein, C vitamini, lifli gıdalar, folik asit ve demir bakımından zengin gıdalarla ayrıca doktorunuza danışarak hazırlayacağınız beslenme listesi ile daha sağlıklı bir gebelik dönemi geçirebilirsiniz.

Kaynak: Kadın Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Prof. Dr. Sevtap Hamdemir

Emoji ile tepki ver!

GÜZEL
ÜZGÜN
KOMİK
AMAN ALLAHIM
O NE LAN
VAYY

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

Bildir
avatar
wpDiscuz