İmam nikahı nasıl kıyılır?

0
33

İmam nikahı hakkında bilmedikleriniz

Boş ol demekle imam nikâhı düşer mi? Mezhep farklılığı olduğunda imam nikâhı kıyılır mı? Farklı dinde insanlar imam nikâhı kıyabilir mi? Hangi hallerde bozulur? Diyanet İşleri Başkanlığı’na bu ve imam nikâhı ile ilgili merak ettiklerinizi sorduk.

İmam nikâhı ne demektir?

İslami hükümlere göre nikâh, evlenme ehliyetine sahip ve evlenmelerinde dini açıdan bir engel bulunmayan kadın ile erkeğin (veya vekillerin) şahitlerin huzurunda, birbirleriyle evlenmeleri konusunda karşılıklı rızalarını ifade etmelerinden (icap ve kabulden) ibaret bir akittir. Öteden beri nikâh akdi genellikle bir imamın öncülüğünde gerçekleştirildiği için halk arasında “imam nikâhı” diye isimlendirilmiştir.

Tazelemek gerekiyor mu?

Nikâhın akdinin yenilenmesi için, boşamanın gerçekleşmiş olması gerekir. Boşama olmadığı sürece, nikâhın tazelenmesi diye bir şey söz konusu olmaz.

 İmam nikahı hangi hallerde bozuluyor?

Erkeğin boşaması ve taraflardan birinin din değiştirmesi ile eşler arasındaki nikâh bağı sona ermiş olur.
Üç kere "boş ol boş ol boş ol" dendiğinde boşanılıyor mu?
Boşamanın gerçekleşmesi için, erkeğin üç kere “boş ol” demesi şart değildir. Bir kere demekle de boşama meydana gelir.

 Evli çiftler boşanmak için mahkemeye başvuruyor ve boşanıyorlar. Hükümet nikâhında boşandıktan sonra imam nikâhından da düşmesi için üç kere "boşol" demiyor ise Allah katında hala boşandığı eşiyle evli mi sayılıyor?

Mahkeme yolu ile boşanan dinen de boşanmış olur.

 Mehir denen şey nedir? Neye göre ölçülür?

Erkeğin evlenirken eşine verdiği veya vermeyi taahhüt ettiği para veya başka bir mala mehir denir. Mehirin miktarı tarafların karşılıklı anlaşması ile belirlenir.

Hükümet nikâhı ile boşanan kadına mehir eşi ödememişse bunu yasal yolla alabilmesi için başvuracağı bir makam var mı? Varsa neresi?

Mehirin boşamadan sonra talep edilebilmesi için boşamadan önce yasal güvenceye kavuşturulmuş olması gerekir.
 Taraflardan biri farklı mezhepte olursa imam nikâhı kıyılır mı?
Zarurat-ı diniye diye bilinen, İslam inancının olmazsa olmazları kabul edilen temel esasları, inkâr etmediği sürece, mezhep gözetmeksizin Müslümanlar birbirleriyle evlenebilirler.
 Taraflardan biri farklı dinde olursa imam nikâhı kıyılır mı?
Müslüman hanımlar hiçbir şekilde gayrimüslim erkeklerle evlenemez. Gayri Müslim erkekle evlenmek üzere kıyılan nikâhlar dinen geçersiz olur.

Diyanet İşleri Başkanlığı'na teşekkür ederiz.

Emoji ile tepki ver!

GÜZEL
ÜZGÜN
KOMİK
AMAN ALLAHIM
O NE LAN
VAYY

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

Bildir
avatar
wpDiscuz