Tuhaf Kına adetleri

0
54

Dünyadaki en tuhaf kına adetlerini biliyor musunuz?

Gelinin kınası yanarken gelin elini kayınvalidesi getirip bir altın koyana kadar açmaz, “Gelin elini açmıyor, kaynana hediyeleri saçmıyor” diye de sesli bir şekilde tüm salonda söylenir.
1

Gelini hamama götürmek

Kayınvalideler düğün öncesi gelinlerini hamama götürür ve kendilerini yıkatırlar, böylece gelin kayınvalidesine ne kadar yakın, ne kadar sıcak davranacak, ne kadar bakmaya meyilli bunu anlarlar.
2

Gelinin oturduğu taburenin etrafında dönmek

Kına gecesi gelinin kınası yanarken oturacağı taburenin etrafında 7 kere dönmesi şarttır.
3

Kına eldiveni giyrdirmek

Kına gecesi avucuna kına yakıldıktan sonra kırmızı süslü bir eldiven giydirilir, buna kına eldiveni denir, bu eldiven bir sonraki sabaha yani düğün sabahına kadar çıkarılmaz. Amaç kınanın elde en iyi şekilde  tutmasıdır.
4

Gelinin kız arkadaşları ile eğlence yapması

Gelin düğününden 7 gece önce halaları ya da teyzelerinin evinde bekâr diğer kız arkadaşları ile eğlence yapar. Eğlence yapılan her eve damat kuruyemiş, tatlı ve içecek getirir. Amaç damadın sabrını ölçmek ve gelinin sevdiklerine karşı nasıl davrandığına bakmaktır. Aynı zamanda da bekar arkadaşlarla son kez eğlenilir.
5

Kız evine bayrak asılır

Kına yakılacağı gün kız evine Türk bayrağı asılır.

6

Kına örtüsü

Kına gecesi gelinin başına kına yakılma esnasında kırmızı bir örtü örtülür, buna kına örtüsü denir. Gelinin bekâr arkadaşlarından hangisi bu örtüyü gelin dahil kimseye fark ettirmeden alırsa o bekar kız da kısa sürede evlenir.
7

Hindistan geleneği

Hindistan’da kına yakılan geline kınası geçene kadar hiçbir iş yaptırılmaz.
8

Gelin "ana rahmindeki pozisyonda" odanın ortasına yatırılır

Muğla’da gelin kına gecesi “bebeğin ana rahmindeki pozisyonunda” odanın ortasına yatırılır ve kucağına da aynı pozisyonda bir erkek çocuk, sırtına da bir kız çocuk yerleştirilir. Biraz zaman geçer ve odadaki tüm kadınlar bu bebekleri de alır gelini yalnız bırakır çıkarlar. Gelin o gece sabaha kadar aynı pozisyonda bu şekilde tek başına yatar.
9

Türkmen geleneği

Türkmen kınalarında geline “Tarla Sattıran” dedikleri pullu payetli, renkli bir kıyafet giydirilir. Kafasında da tavus kuşunu andıran bir şapka olur. Damat kınaya gelemez şayet gelirse ıslatılarak geri gönderilir.
10

Gelinin elini yüzünü deniz suyuyla yıkaması

İzmir’de de kınası yanan gelin son olarak arabaya bindirilir, konvoy yapılır ve deniz kenarına götürülür, gelin burada elini yüzünü deniz suyuyla yıkar.

Emoji ile tepki ver!

GÜZEL
ÜZGÜN
KOMİK
AMAN ALLAHIM
O NE LAN
VAYY

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

Bildir
avatar
wpDiscuz